Jak wybrać właściwego osteopatę?

Osteopata to specjalista zajmujący się medycyną osteopatyczną, która charakteryzuje się holistycznym podejściem do człowieka. Umiejętność trafnego diagnozowania w oparciu o badanie kliniczne, szeroką wiedzę ogólnomedyczną i osteopatyczną, sprawia, że w wielu krajach osteopata jest terapeutą pierwszego kontaktu. Tak ważna pozycja zawodu osteopaty w systemie opieki zdrowotnej niesie za sobą ogromną odpowiedzialność. Stąd od osteopatów wymaga się solidnego wykształcenia oraz ciągłego doskonalenia kwalifikacji.

Proces kształcenia osteopaty jest długi i trudny. Obecnie najpopularniejsze są dwa kierunki edukacji. Pierwszy to amerykański, obowiązujący w Stanach Zjednoczonych. Tam osteopatą zostaje lekarz po studiach medycznych, który robi specjalizację z osteopatii lub jest to druga specjalizacja do tej, którą posiada czyli np. kardiolog-osteopata, pediatra-osteopata, itp. Drugi kierunek kształcenia wywodzi się z Europy. Przed podjęciem studiów osteopatycznych,  które trwają 5 lat, kandydat na osteopatę musi posiadać wykształcenie medyczne lub paramedyczne (np. lekarz, fizjoterapeuta), czyli łącznie edukacja trwa nawet 10 lat! Co więcej ukończenie studiów osteopatycznych daje bardzo podstawową wiedzę z osteopatii. Cały proces zdobywania umiejętności i wiedzy rozpoczyna się po studiach osteopatycznych na kursach doskonalących, które w wielu krajach są obowiązkowe, aby utrzymać prawo wykonywania zawodu.

Osteopata, którego wybieramy, aby powierzyć mu swoje zdrowie, powinien być po 5-letniej szkole osteopatycznej, która jest uznana i posiada akredytację odpowiednich organizacji europejskich lub światowych (np. OSEAN, EFO), a wykładowcy tej szkoły powinni mieć przynajmniej kilkunastoletni staż w terapii i edukacji, aby przekazać wiedzę na odpowiednim poziomie oraz profesjonalnie i odpowiedzialnie przygotować do zawodu osoby, które w przyszłości będą miały ludzkie zdrowie w swoich rękach. Niezwykle ważne jest, aby osteopata na bieżąco się szkolił, najlepiej u renomowanych wykładowców z całego świata. Norma to ok 6-8 szkoleń rocznie. To pozwala utrzymać osteopacie dobry poziom wiedzy i umiejętności. Powinien on dysponować dyplomami z ukończonych szkoleń, które w każdej chwili może pokazać pacjentowi, jeśli ten chce mieć pewność, że osteopata, do którego się udał jest odpowiednio wykwalifikowany. Oczywiście najważniejszą sprawą jest praktyka. Zasada jest bardzo prosta, ten osteopata, który dłużej praktykuje, więcej godzin w ciągu dnia poświęca na pracę z pacjentem i dodatkowo dużo czasu przeznacza na naukę i szkolenia jest lepszy!

Jeśli chcemy mieć pewność, że osteopata, do którego idziemy jest najlepszy i uzyskamy u niego pomoc, a co najważniejsze – nie zaszkodzi nam, powinniśmy zwrócić uwagę na jego wykształcenie podstawowe w osteopatii (gdzie, jak długo i w jakiej szkole), ile i jakich szkoleń robi w ciągu roku (jeśli niezręcznie jest nam prosić o dyplomy, to można zapytać co nowego i ciekawego słychać w świecie osteopatii, wtedy osteopata z przyjemnością pochwali się nam swoją nową wiedzą z ostatniego szkolenia lub sprawdzić jego CV na stronie internetowej)  i oczywiście czy na co dzień dużo praktykuje.

Oprócz wiedzy i umiejętności osteopatycznych, dobry osteopata musi dysponować szeroką wiedzą z zakresu zdrowia. Powinien także umieć skierować do innego specjalisty czy też na badania w razie gdy problem, z którym zgłasza się pacjent, tego wymaga. Ważne również, aby był miły i przyjazny pacjentowi oraz posiadał doskonale rozwinięte zdolności komunikacyjne. Te cechy pozwolą na zbudowanie dobrej relacji z pacjentem, która jest istotna w procesie terapeutycznym.

Wyżej przedstawione informacje powinny pomóc w wyborze i odpowiedzi na pytanie, czy to jest właściwy osteopata. Na rynku pojawia się coraz więcej osteopatów, warto więc poświęcić chwilę na świadomy wybór, aby  mieć pewność, że wybrany specjalista jest najlepiej przygotowany i – co najważniejsze – skuteczny.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *